Објавено на:

Наместо да воведат санкции, Иран бара членство во БРИКС

t

Иран поднесе барање за приклучување кон групата БРИКС, објавија иранските медиуми.

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Саид Хатибзадех изрази надеж дека членството на Иран во БРИКС ќе донесе „дополнителни придобивки“ за сите страни.

Во исто време, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, објави дека и Аргентина поднела барање за членство во БРИКС.

Но, аргентинските власти сè уште не ја потврдиле или демантирале кандидатурата.

БРИКС е економска алијанса чии членки се Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иран: Способни сме да направиме атомска бомба…

Иран има техничка способност да произведе атомска…

Иранските власти уапсија Швеѓанец обвинет за шпионажа

Иранското Министерство за разузнавање во саботата соопшти…

Макрон го предупреди Иран: Направете јасен избор!

Макрон му порача на Иран да направи…

Белгија и Иран ќе си разменуваат затвореници

Белгиските пратеници доцна синоќа дадоа „зелено светло“…

Шефот на Пентагон го советува Иран: Лоша…

Шефот на Пентагон Лојд Остин рече дека…