Објавено на:

Наместо да воведат санкции, Иран бара членство во БРИКС

t

Иран поднесе барање за приклучување кон групата БРИКС, објавија иранските медиуми.

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Саид Хатибзадех изрази надеж дека членството на Иран во БРИКС ќе донесе „дополнителни придобивки“ за сите страни.

Во исто време, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, објави дека и Аргентина поднела барање за членство во БРИКС.

Но, аргентинските власти сè уште не ја потврдиле или демантирале кандидатурата.

БРИКС е економска алијанса чии членки се Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Нова трагедија во Иран: Сурово убиена…

Хадис Наџафи, 20-годишна жена застрелана и убиена…

(Видео) Најмалку 41 лице, меѓу кои и…

Во бранот протести што го зафати Иран…

Не стивуваат немирите во Иран: Уапсени над…

Во протестите во северен Иран уапсени се повеќе од…

Иран ѝ даде моќно оружје на Русија:…

Русија почна да користи ирански саморазнесувачки беспилотни…

Рама вели има докази: Моравме да ги…

Албанскиот премиер Еди Рама гостувајќи во емисијата…