Објавено на:

Народното Собрание на Бугарија денеска ќе расправа за францускиот предлог

t

Народно собрание на Бугарија денеска се очекува да расправа за усвојувањето одлука со која се одобрува предлогот на француското претседателство со Европската Унија за преговарачката рамка за Македонија и Албанија.

Ова следува откако вчера членовите на Комисијата за надворешни работи на бугарското Собрание три и пол часа дебатираа за трите предложени решенија за решавање на македонско-бугарскиот спор. По дебатата, Комисијата синоќа го усвои предлогот од лидерот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов, за решение на односите меѓу Софија и Скопје.


Како што јави БГНЕС, предлогот е усвоен со гласовите на ГЕРБ и ДПС, а документот што е изгласан се базира на францускиот предлог. Партиите „Има таков народ“, БСП и „Преродба“ рекоа дека нема да ја поддржат одлуката бидејќи се разликува од она што досега го усвои бугарскиот Парламент. Воедно, од ИТН посочија дека дебатата во Комисијата е беспредметна, оти премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски веќе го одбил предлогот.

Со францускиот предлог се предвидува Националното собрание да ѝ даде мандат на Владата да го одобри предлогот на француското претседателство за измени на нацрт-преговарачката рамка и да го укине ветото против РСМ.

Предлогот на „Демократска Бугарија“ предвидува тоа да се направи под 4 услови:

1.пречистување на текстот за да се обезбеди влез на Бугарите во Уставот на Македонија;
2. ништо во процесот на пристапување на Скопје во Европската унија не може да се толкува како бугарско признавање на постоењето на „македонски јазик“;
3. да се осигура дека добрососедството останува хоризонтален критериум до крајот на преговорите на Скопје со ЕУ;
4. периодичното разгледување на имплементацијата на договорот за соседство да биде јавно објавено во преговарачкиот процес.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

85 санкции за брзо возење на автопатот…

Како што соопштија од МВР, од нив,…

Тинејџерка нападната и ограбена на мостот во…

На 24.06.2022 во 07:50 часот во Полициска…

Скопјанец ја натепал мајка си

На 25.06.2022 во 01.00 часот на подрачје…

Изгоре викендица во Катланово

На 24.06.2022 во 13.00 часот во Полициско…

Нехамер гледа напредок во спорот меѓу Македонија…

Австрискиот канцелар Карл Нехамер смета дека бугарскиот…