Наскоро прекин на генералниот штрајк? СОНК може да прифати и 18% зголемување на платите

t

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков во гостувањето во емисијата „200“ на Алсат ТВ порача дека е можно да се дојде до договор со МОН.

„Може да прифатиме и 18 отсто покачување на платите. Кога станува збор за преговори, тогаш се е можно. Очекуваме Владата да го даде својот предлог за да се преговара“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наставниците се жалат на мобинг од учениците…

Мобингот кон наставниците од страна на учениците…

СОНК: Најдете решение за кризата, онлајн настава…

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура…

Добра вест: Наставниците ќе земат цела плата…

Прифатени се сите препораки на посредникот кој…

Ковачевски го поздрави договорот меѓу СОНК и…

Премиерот Димитар Ковачевски го поздрави договорот за…

НАЈНОВА ВЕСТ: Се договорија СОНК и МОН…

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, вечерва…