Објавено на:

Наставата во Мелитопољ од септември ќе се одвива на руски јазик?

t

Учениците во Мелитопољ, град на југот на Украина, од новата учебна година ќе имаат настава на руски јазик и ќе бидат оценувани со оценки од едeн до пет, изјави Галина Данилченко, шеф на воено-цивилната управа на Мелитопољ, во интервју за ТАСС.

„Секако дека нашите деца ќе тргнат на училиште на 1. септември. Децата не посетуваа настава три месеци, па се обидовме да им овозможиме да ја завршат училишната програма, да добијат дипломи и да аплицираат на факултетите. Од 1. септември децата ќе имаат настава со петстепено оценување и на руски“, изјави Данилченко, а пренесе ТАСС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одобрена за употреба првата бивалентна вакцина против…

Првата бивалентна засилувачка вакцина на Модерна против…

Меѓународната на нозе: Британец, Швеѓанец и Хрват…

Уште пет странски платеници кои се бореле…

Како да е проколнат: Се запали автобус…

Повторно затворен автопатот Тракија кај Бургас поради…

Донацијата за Украина нема да влијае на…

Три одлуки за донирање на воена помош…

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…