Објавено на:

НАТО го процени ризикот од целосна војна со Русија: Ова се заклучоците

t

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг повтори дека алијансата нема да испрати војници во Украина и нема да воведе зона на забранети летови над земјата, наведувајќи го ризикот од „целосна војна меѓу НАТО и Русија“ како причина за одбивањето на повеќекратните барања на Киев. .

Говорејќи за печатот пред почетокот на самитот на НАТО во Брисел во четврток, Столтенберг ги спомна „многу различни видови поддршка“ што Украина ги доби, вклучително воена поддршка, обука, борбена опрема и гориво.

„А комбинацијата на обука и поддршка од земјите-сојузници на НАТО со храброста и храброста на украинските вооружени сили им овозможува на Украинците вистински да се спротивстават и всушност да возвратат на напаѓачката руска армија“, рече Столтенберг.

Сепак, тој истакна дека НАТО многу јасно стави до знаење уште од почетокот на руската офанзива во Украина дека нема да испраќа „трупи на НАТО на земја или авиони на НАТО во воздух“.

„Го правиме тоа затоа што имаме одговорност да обезбедиме дека овој конфликт нема да ескалира надвор од Украина. Тоа ќе предизвика уште повеќе страдања, уште повеќе смртни случаи, уште повеќе уништувања“, рече Столтенберг, кој се очекува да го продолжи мандатот на чело на Алијансата за уште една година поради ситуацијата во Украина.

Прогласувањето зона на забранети летови значи дека НАТО ќе треба „масовно да ги нападне руските системи за воздушна одбрана во Русија, Белорусија и Украина, а исто така да биде подготвен да собори руски авиони“, истакна тој.

„И тогаш ризикот за целосна војна меѓу НАТО и Русија ќе биде многу висок, а тоа ќе предизвика повеќе смртни случаи и повеќе уништувања“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика блокот да обезбеди „воена помош без ограничувања“, во видео-обраќање до лидерите на земјите-членки на НАТО, велејќи дека Русија го користи „целиот арсенал“ за да се бори против неговата земја и дека „инвестирала луди пари во смрт додека светот инвестираше во живот“.

„Се чувствуваме како да сме во сива зона, меѓу Западот и Русија, ги браниме нашите заеднички вредности“, рече Зеленски, додавајќи дека „најстрашното нешто за време на војна“ е „да немате јасни одговори на барањата за помош“.

Украинскиот претседател предложи НАТО да и даде на Украина „1% од сите ваши авиони, 1% од сите ваши тенкови“.

„Не го обвинувам НАТО. не треба. Не се вашите ракети и бомби што ги уништуваат нашите градови“, рече Зеленски, додавајќи дека Алијансата „се уште може да ги спречи Украинците да гинат од руските напади“ со тоа што на Украина и го обезбеди „сето оружје“ што и е потребно.

Тој го заврши својот емотивен говор велејќи: „по таква војна против Русија“, НАТО никогаш не треба да и каже на Украина дека нејзината армија „не ги исполнува стандардите на НАТО“, очигледно мислејќи на недостатокот на јасност во врска со тоа кога Киев конечно ќе може да приклучи се на блокот.

Столтенберг, опишувајќи ги црвените линии на Алијансата, рече дека блокот „секогаш е подготвен да се брани, да заштити и да реагира на секаков вид напад врз земја сојузничка на НАТО“.

Во средата, Столтенберг откри дека лидерите на НАТО се подготвени на самитот да одобрат дополнително зголемување на бројот на војници стационирани во Источна Европа. Овие сили ќе останат таму „се додека е потребно“, рече тој.

Проширувањето на НАТО кон исток и можноста Украина да стане членка беа едни од причините поради кои Русија започна офанзива во соседната земја.

Русија ја нападна Украина кон крајот на февруари, по седумгодишниот ќор-сокак поради неуспехот на Киев да ги спроведе условите од договорите од Минск и руското признавање на републиките Донбас во Доњецк и Луганск. Протоколот од Минск со посредство на Германија и Франција беше дизајниран да го регулира статусот на регионите во рамките на украинската држава.

Русија побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана, негирајќи ги тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе републиките во Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Целосно ќе се затвори “Северен тек 2”?…

Причината за падот на притисокот во гасоводот…

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…