НАТО е “подготвено да дејствува” во случај на немири во Косово

t

Заменик-командантот на мировната мисија на НАТО, КФОР на Косово изјави дека Алијансата е „подготвена да дејствува“, па дури е подготвена и да го зголеми бројот на војниците доколку избувнат проблеми во услови на спорот меѓу Косово и Србија за издавањето регистарски таблички за автомобилите.

– „Ние сме будни и подготвени да дејствуваме ако имаме зголемување на тензиите, но можеме да ги искористиме и резервните сили. Ако ситуацијата се влоши, ние сме подготвени да интервенираме, подготвени сме да бидеме во средината меѓу демонстрантите и безбедносните организации“, изјави бригадниот генерал Лука Пиперни во штабот на косовските сили (КФОР) во Приштина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

Вучиќ му посака среќен пат: Курти може…

Српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи ја изјавата на косовскиот…

НАТО во Букурешт ја потврди поддршката за…

Министрите за надворешни работи на земјите членки…

Кулеба: Членките на НАТО побрзо да достават…

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро…

Столтенберг “го провали” Путин: Ќе ја користи…

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа…