Објавено на:

НАТО има “правен имунитет”: Не може да се тужи за бомбардирањето со осиромашен ураниум во Југославија

t

НАТО одговори на тужбите на жртвите од бомбардирањето на Србија во 1999 година со употреба на осиромашен ураниум дека има правен имунитет според договорот со српската влада од 2005 година, изјави за РИА Новости српскиот адвокат Срѓан Алексиќ.

Српски адвокат претходно изјави за РИА Новости дека на 20 јануари до Високиот суд во Белград биле поднесени две нови тужби против НАТО од страна на жртвите на бомбардирањето со осиромашен ураниум во 1999 година. Првата ваква тужба против НАТО од поединци беше поднесена на 20 јануари 2021 година. На српскиот адвокат му помага италијанскиот адвокат Тартаљ, кој успешно ги застапуваше интересите на италијанските војници и доби над 260 судски одлуки кои веќе стапија во сила.

„Во својот одговор до судот, Канцеларијата за врски на НАТО во Србија посочи дека има целосен имунитет под српска јурисдикција врз основа на договорот со државата Србија и Црна Гора за учество во транзит и поддршка за мировни операции. од 2005 година и договорот од 2006 година, според кој е формирана канцеларијата за врски во Белград“, рече Алексиќ.


„Но, ниту еден од овие договори не му дава имунитет на НАТО како организација, а примената на имунитетот не може да биде ретроактивна. Значи, НАТО не може да добие имунитет за воени злосторства против цивили и за нелегална агресија според договорот од 2005 година. Во нашиот случај „Исцрпување на исцрпените ураниум, што доведе до цивилни, воени и полициски жртви, НАТО е одговорен за повредата на правото на живот и за причинетата штета“, рече српскиот адвокат.

Алексиќ сега го чека закажувањето на првото рочиште за тужбите на Вишиот суд во Белград, најверојатно оваа есен.

На 21 септември 2000 година, Окружниот суд во Белград ги прогласи американскиот генерал Весли Кларк и поранешниот генерален секретар на Алијансата Хавиер Солана за виновни за воени злосторства за време на агресијата врз Сојузна Република Југославија. Меѓутоа, по соборувањето на претседателот на СРЈ, Слободан Милошевиќ во октомври 2000 година, новите прозападни власти во земјата ја преиспитаа пресудата, а во есента 2001 година, Врховниот суд на Србија ја укина пресудата за воени злосторства против раководството на НАТО.

Според српските медиуми, Србија сега е на прво место по бројот на заболени од рак во Европа – годишно се откриваат 40.000 нови случаи, а околу 30.000 жители на седуммилионската земја годишно умираат од онколошки заболувања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Форин полиси” за ситуацијата во Косово: Србија…

Се чини дека кавгите со Косово, ракувањето…

Пукање на косовско-српската граница: Нападната косовската полиција

Косовската полиција е нападната денеска на пладне…

Мајмунски сипаници потврдени кај 23 мажи во…

Мајмунски сипаници се потврдени кај 23 мажи…

Српски медиуми: Американскиот амбасадор му рекол на…

Хаосот на Косово бил избегнат откако американскиот…

Се огласи Столтенберг: КФОР ќе интервенира во…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска…