Објавено на:

НАТО “мало сутра”: Нема знаци за напредок во преговорите на Финска и Шведска со Турција

t

Разговорите насочени кон надминување на приговорите на Турција за приклучувањето на Шведска и Финска во НАТО се прекинаа без знаци за напредок.

Висок турски функционер рече дека разговорите меѓу земјите постигнале мал напредок и дека „тоа не е лесен процес“. Преговорите ќе продолжат, но не е одреден датум за нив, додаде изворот на Ројтерс.


Сите 30 членки на НАТО, вклучително и Турција, треба да ги одобрат барањата од Шведска и Финска за приклучување кон западната безбедносна алијанса.

Но, Турција ги оспори двете земји откако ги обвини двете земји дека засолнуваат поединци поврзани со курдски терористи, тврдење кое Шведска и Финска го негираа.

Некои аналитичари го гледаат ставот на Турција како обид да добие отстапки од другите членки на НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Украина им се брза: Зеленски бара…

Украина прифатила дека членството во НАТО повеќе…

Анти-НАТО протест во Мадрид

Илјадници луѓе денеска протестираа во Мадрид поради…

Притисок врз Ердоган: Турција да го направи…

Француската министерка за надворешни работи, Катрин Колона, вели…

Друго е кога ќе се спомне Сармат:…

Украина веројатно нема да презема чекори за…

Ердоган на Столтенберг: Нема напредок за влезот…

Шведска и Финска допрва треба да преземат…