Објавено на:

НАТО не може да ни помогне: Претседателката на Молдавија изрази жалење за неутралниот статус на Републиката

t

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, жали што уставот го утврди неутралниот статус на Републиката.

„Во сегашната ситуација, НАТО не може да направи ништо за да ја спречи Русија да влезе во конфликтот со Молдавија, и доколку го сака тоа“, рече Санда.

Претседателот изјави дека неутралноста наРрепубликата не гарантира заштита.

По почетокот на руската специјална воена операција за денацификација на Украина, Санду неколку пати изјави дека го поддржува режимот во Киев.

Утринава официјални претставници на ЕУ истакна дека Унијата има намера да обезбеди дополнителна воена опрема за молдавските вооружени сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Османи: Косовски политичар кажа дека Ахмети е…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…