НАТО обаче доби не од Бугарија: Ние ги гледаме нашите национални интереси, нема да има акумулација и распоредување на војници на Aлијансата

t

Во Бугарија нема да има акумулација и распоредување на војници на НАТО или на која било друга земја. Ова го изјави министерот за одбрана Стефан Јанев, пренесува БГНЕС.

„Нема одлука на бугарската влада за ваков тип на движење, акумулирање или распоредување на војници на НАТО на бугарска територија“, додаде тој.

Според министерот за одбрана, не се исцрпени можностите за дијалог во врска со руско-украинската криза.

Јанев апелира малку да се намали тензијата, да престанат шпекулациите. Тој посочи дека постои одреден тип на квалификации во медиумите.

„Неколку луѓе се дефинираат себеси како фили и фобии во една или друга насока, но ајде да бидеме бугарофили пред се и да размислуваме од гледна точка на бугарскиот национален интерес“, рече Јанев. Тој истакна дека изборот на Бугарија да биде дел од НАТО е длабоко свесен и прагматичен.

„Ние во НАТО, како членка на НАТО, го даваме нашиот глас за поддршка на колективните одлуки, но во исто време имајќи ги предвид националните интереси и одлуките за нашите постапки, особено кога станува збор за војници, движење или слично. За тоа што се случува на наша територија, ние сме прво одговорни да им објасниме на бугарските граѓани и да донесеме одлука која е свесна за сите потребни нивоа во хиерархијата на одлучување.- подготвува ваков тип на одлука , што наскоро ќе го преземе Министерскиот совет“, рече Јанев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски експерт прашува: Ѝ подготвува ли САД…

Западот подготвува државен удар во Грузија со…

Ќе влеземе заедно? Мишел: Украина може да…

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави…

Рама: Конфликтите во Косово се од интерес…

Албанскиот премиер Еди Рама изјави за британскиот…

Спасовски: Мицкоски не знае како е да…

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва…

(Видео) Димовска и Трајковски пукаа шампањ кога…

Кога почна бомбардирањето на Белград од страна…