Објавено на:

НАТО развива посебен план за Босна и Херцеговина: Загрижува сепаратистичката реторика

t

НАТО го информираше Министерството за надворешни работи на БиХ дека Алијансата развива сет мерки специјално прилагодени за Босна и Херцеговина, наведува генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во писмо упатено до министерката за надворешни работи на БиХ, Бисера Турковиќ.

Тој истакнува дека НАТО силно го поддржува евроатлантскиот пат на БиХ.

Генералниот секретар на НАТО испрати одговор до министерот за надворешни работи на БиХ на нејзиното претходно писмо испратено до седиштето на Северноатлантската алијанса, во кое таа наведува дека „Босна и Херцеговина се соочува со бројни предизвици, а во светло на актуелните настани во Европа и регионот“.

Генералниот секретар на НАТО изрази загриженост, како што наведе, за сепаратистичката реторика и активностите кои се закануваат да го поткопаат успехот на Дејтонскиот мировен договор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петровска: Најголема придобивка од НАТО е што…

Најголемата придобивка од членството на  Македонија во…

Вучиќ: Со кое право НАТО не’ бомбардираше…

Србија го поддржува територијалниот интегритет на сите…

НАТО е “подготвено да дејствува” во случај…

Заменик-командантот на мировната мисија на НАТО, КФОР…

(Видео) Жители на романско село го блокираат…

Жителите на село во Романија го блокираат…

Литванија ќе бара да се распореди НАТО…

Литванија ќе бара распоредување на бригада на…