Објавено на:

НАТО, САД и Германија ги осудија планираните референдуми во четирите украински региони

t

НАТО, Вашингтон и Берлин денеска ги осудија планираните референдумски изјаснувања во украинските региони Доњецк и Луганск, на кои се очекува самопрогласените „републики“, како и регионите околу Запорожје и Херсон, да се изјаснат за присоединување кон Русија.

Лажните референдуми немаат легитимитет и не ја менуваат природата на руската агресивна војна против Украина. Ова е натамошна ескалација во војната на рускиот претседател Владимир Путин, објави на Твитер генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

„Меѓународната заедница мора да го осуди ова флагрантно кршење на меѓународното право и да ја зајакне својата поддршка за Украина“, повика Столтенберг.

Белата куќа соопшти дека „Русија набрзина организира лажни референдуми“.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека САД нема да ги признаат референдумите за припојување делови од Украина кон Русија.

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги окарактеризира како неприфатливи таквите „фиктивни” референдуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…