НАТО смирува: Посветени сме на стабилноста на Балканот

t

„Косово и регионот на Западен Балкан не мора да се грижат, бидејќи НАТО останува посветен на стабилноста на регионот, без оглед на ситуацијата во Украина“, изјави за „Коха диторе“ портпаролката на КФОР, Даниела Риџо.


„Атлантската алијанса останува силно посветена на стабилноста на регионот на Западен Балкан. „Нашата соработка со Европската унија во регионот останува суштинска и ќе продолжиме да работиме заедно за одржување на стабилноста и поддршка на реформите“, рече Риџо.Тој додаде дека КФОР е фокусиран на секојдневно спроведување на мандатот на ОН низ Косово, со цел да обезбеди безбедна средина, пренесува Танјуг.
„Секоја промена во мисијата на КФОР ќе остане условена“, рече портпаролот на КФОР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џабе се израдуваа: Турскиот парламент нема да…

Турскиот парламент нема да размислува за одобрување…

Володин му одговори на Столтенберг: Во случај…

Володин му одговори на Столтенберг... Велејќи дека…

Петровска од Мадрид: Безбедноста на регионот е…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во…

(Видео) “Се уште се соочуваме со руски…

Македонија постојано се соочува со хибридни закани…

Решиле да ја налутат Русија: Естонија создава…

На самитот на НАТО во Мадрид беше…