Објавено на:

НАТО членките го потрошија своето оружје во Украина: Испратени 40 милијарди долари воена помош

t

Две третини од земјите на НАТО го исцрпиле својот потенцијал кога е во прашањето испораката на оружје за Украина, тврди американскиот весник „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на претставници на НАТО.


Според информациите презентирани од нив, залихите на 20 од 30-те земји на НАТО се „речиси на нула“. Сепак, останатите 10 членки на Алијансата ја задржале можноста да продолжат со снабдувањето со оружје. Меѓу последните се Франција, Германија, Италија и Холандија.


Весникот забележува дека Полска и балтичките земји се во особено тешка ситуација со залихи на оружје. Севкупно, земјите на НАТО и префрлија оружје во вредност од 40 милијарди долари на Украина, што е споредливо со годишниот воен буџет на Франција

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Кој “ќари” од војната? Лани била најуспешна…

Продажбата на американско оружје во странство се…

Русија: Доказ дека Западот планирал војна со…

По денешната одлука на Германија да испрати…