Објавено на:

НАТО ќе се потруди да ги снабди украинските војници со зимски униформи

t

Членките на НАТО се обидуваат да и снабдат на Украина доволно зимски униформи и теренска опрема за кампови, објави германскиот магазин „Дер Шпигел“. Киев очигледно го повика блокот итно да ја обезбеди потребната опрема пред да започне студеното време.

Според соопштението, украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников напишал писмо до генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кон крајот на јули, барајќи од воената алијанса итно да обезбеди ладни полски шатори заедно со зимски униформи за дури 200.000 украински војници. Униформите и опремата треба да се достават што е можно поскоро, додаде министерот, пишува магазинот.

Неколку земји на НАТО оттогаш ги пребараа нивните складишта за потребните материјали. Воената алијанса за изданието потврди дека е во контакт со земјите-членки по ова прашање. Според извештаите цитирани од Spiegel, досега САД и Канада, како и Шведска и Финска, кои допрва треба да се приклучат на воената алијанса, заеднички ветиле испораки што би можеле да покријат до 50 отсто од потребите на Украина.

Но, воените претставници од различни членки на НАТО велат дека повеќето од резервите на нивните земји се резервирани за нивните национални армии, пишува германскиот весник. Воената алијанса, како што се наведува, понудила замена на униформите и опремата што земјите-членки му ги предале на Киев, користејќи го фондот на НАТО, во износ од 40 милиони долари.

Германија, исто така, планира да се приклучи на напорите, иако претходно се бореше да ги опреми своите војници со потребната опрема, се вели во медиумот. Со испраќање зимски униформи и опрема за теренски кампови, Берлин би можел да даде „важен придонес“ за одбраната на Украина пред зимата што се приближува, изјави германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт.

Според извештаите, германската војска е „прилично критична“ кон идејата да и ја предаде својата опрема на Украина. Самата Ламбрехт претходно неколку пати изјави дека германските вооружени сили ќе ги достигнат границите на она што можат да дадат кога е во прашање оружјето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе ги смири ли Ердоган Русија и…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на…

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во…

Пратениците изгласаа, Путин нека му ја мисли:…

Народните претставници на Бугарија почнаа да ја…

Кремљ: Зеленски ако сака може да ја…

Русија верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски…

Путин: Западот го користи украинскиот народ како…

Западот со сите средства се обидува да…