Објавено на:

Научниците оживеале орган од мртви свињи

t

Американски истражувачи наведуваат дека успеале да оживеат органи на свиња еден час по убивањето. Ова претставува значаен чекор напред во медицината. Новата техника би можела да го зголеми бројот на достапни органи за трансплантација кај луѓето и на тој начин на докторите да им овозможи да спасат повеќе животи.

Кога срцето престанува да чука, на телото му недостасува кислород кој му е потребен за преживување, па затоа органите се зголемуваат, крвните садови колабираат и телото умира. Научниците успеале да ги оживеат органите кај свињите со поправање на нивното оштетување при смртта.

– Може да обновиме некои функции на клетките, преку повеќе витални органи кои требале да бидат мртви. Овие клетки функционирале со часови откако тоа не требало да биде можно – изјавил професорот Ненад Шестан, кој работел на експериментите.

Истражувачкиот тим направил сличен подвиг во 2019 година, но само на свињски мозок, но сега технологијата наречена „Орган екс“ била прилагодена за сите органи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бизнис секторот против најавената даночна реформа: Нема…

Министерството за финансии изготви концепт-предлог за даночна…

Харадинај бара оставка од Курти!

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово,…

Преполни клиниките за абортуси во Флорида

Докторката Д. никогаш немала толку многу работа.…

Жртви би биле 5 милијарди луѓе: Кој…

Кои земји би можеле да ја преживеат…

Петровска најавува модернизација на АРМ: Ќе се…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска најави набавка…