Објавено на:

Нацизам и во БиХ? Уништени сте 700 спомен плочи на партизанските гробишта во Мостар

t

Уништени се сите 700 спомен-плочи на Партизанските гробишта во Мостар, а Сеад Ѓулиќ, претседател на САБНОР БиХ од Мостар, вели дека градоначалникот Марио Кордиќ е најодговорен за овој вандалски чин.

„Сведоци сме на најголемото пустошење на Партизанските гробишта досега. Градоначалникот Марио Кордиќ е одговорното лице за ова злосторство. Со започнување на приказната за Тримуша, тој ја започна целата низа настани. Неделувањето го уништува националниот споменик, а со своето недејствување го крши законот. Градоначалникот мора да одговори бидејќи ова не се случува првпат и ништо не се презема за заштита на овој локалитет“, рече Ѓулиќ.

Ѓулиќ вели дека немаат доверба ниту во полицијата и дека веќе нема смисла да се пријавуваат бидејќи ништо не се презема, туку пустошот на Партизанските гробишта континуирано продолжува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дојави за бомби во судовите во Сараево

Дојави за бомби денеска добија Кантоналниот суд…

БиХ и понатаму ќе добива руски гас

Во БиХ секој ентитет ги договара испораките…

Лиз Трас: Ја обучуваме армијата на БиХ…

Министерката за надворешни работи на Велика Британија,…

Невреме во Босна: Откажани летовите од аеродромот…

Поради лошото време откажани се некои летови…

Борис Џонсон ја спореди Украина со Босна:…

Британскиот премиер Борис Џонсон вели дека е…