Објавено на:

Националниот долг на САД со нов рекорд

t

Долгот на земјата ги помина фамозните 33 трилиони за прв пат во историјата на САД, според финансискиот извештај кој го објави министерството за Финансии на САД во понеделник.

Веб страната за броење на долгот (real-time US debt clock) го стави долгот на 33.04 трилиони долари, а долгот на 122,4% од БДП на САД.

За извештајот прокоментира Џанет Јелен и кажа дека каматите на долгот може да се управуваат и одржуваат. Но сепак таа ги замоли законодавците да реагираат побрзо и да одобрат нови финансии.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Митовски: Никогаш, никому американците не влепиле ваков…

Не дека многу ги почитувам или поздравувам…

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…

Северна Кореја отфрли разговори со „дволичните“ САД

Пјонгјанг ја отфрли понудата за продолжување на…

Амбасадата на САД открива за што разговарале…

Силна поддршка од САД за Македонија, нашиот…