Најважната средба досега: Вучиќ со Џипинг на тема Косово!

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека во октомври ќе ја има најважната средба досега со кинескиот претседател Си Џинпинг, на која една од темите ќе биде Косово, перенесуваат српските медиуми.


– „Прв пат ја покренав темата за Косово и Метохија поради потенцијалната седница на Советот за безбедност на ОН, но не можам да разберам се, како што се нападите на Приштина врз српскиот народ. Мислам дека во октомври ќе имам најважната средба досега со Си Џинпинг, на која една од темите ќе биде Косово“, изјави Вучиќ за новинарите во Њујорк како одговор на прашање за темите на средбата со кинескиот потпретседател Хан Женг.

Зборувајќи за средбата со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, тој рече:
„Помина средбата со Лајчак, разговаравме и така натаму. Не можам да го критикувам Лајчак за да ја префрлам вината на друг, бидејќи и тој не е во лесна позиција, најлесно е секој да го обвини него или Борел и тие не носат клучни одлуки, ги носат во Берлин, Париз…“
Тој додаде дека разговарал и со претставници на САД и додаде дека не се сите состаноци отворени за јавноста.


„Кога разговарате со некој што е рационален и разумен, тогаш е можно да се постигне компромис. Кога разговарате со некој што не е, нашите луѓе би употребиле некој друг термин, тогаш останува стравот што ќе прават понатаму“, вели тој. изјави Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…