Објавено на:

НАЈДЕНА БОМБА во основно училиште во Смедерево – ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ

t

Експлозивна направа е пронајдена во ОУ „Бранислав Нушиќ“ во Смедерево, потврдено е во ПУ Смедерево. Според првичните информации наводно била заборавена како дел од наставно средство од предметот одбрана и заштита.

Децата и вработените биле евакуирани, а стручни екипи на МУП на терен и вршат увид.

Експлозивната направа ја пронашол вработен во училиштето во кабинет кој не се користи за настава, туку се наоѓа, како што потврдиле од управата на училиштето, веднаш до училницата која секојдневно се користи.

– Се претпоставува дека е поврзано со часови од пред 20 години. Часот беше за одбрана и заштита, но има нешто друго што не знаеме што е тоа. Полицијата е тука и ќе спроведе истрага за да се утврди за што се работи. Истрагата е во тек – изјави за Телеграф директорот на основното училиште Бранишал Нушиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НАЈДЕНА БОМБА во основно училиште во Смедерево…

Експлозивна направа е пронајдена во ОУ „Бранислав…

РУСИЈА ЌЕ БАРА ОШТЕТА ЗА САБОТАЖИТЕ НА…

Северен тек 1 беше ставен во функција…

ДУИ ќе продолжи да биде гарант за…

Да се биде три години дел од…

Мечка предизвика несреќа на автопатот Тетово-Скопје

Ноќеска (27 март), четириесетина минути по полноќ,…

Од полноќ, нови цени на горивата

Дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат…