Најдобро време да ги оставите цигарите: Големо поскапување на цените

t

Поскапувањето на цигарите беше најавено уште минатиот месец, иако никој од производителите и увозниците на цигари во Македонија официјално не ја потврди таа информација.

Како што кажуваат купувачите, цигарите се поскапени за дури 10 денари.

Вакво нешто се очекуваше со оглед на трендот на зголемување на цените на суровините, репроматеријалите и енергенсите, пред сè гасот и електричната енергија, кои имаат значителен удел во производството.

Притисок врз цената на цигарите создава и редовното годишно зголемување на акцизата, која како дополнителна давачка ја воведе државата за да го дестимулира пушењето. Имено, секоја година, почнувајќи од 2013 година, па сè до 2023 година, акцизата на цигарите се зголемува за најмалку пет денари по кутија.

Во изминатите години, за да избегнат поголемо поскапување на цигарите, некои производители и увозници на цигари, носеа одлуки да преземат дел од трошокот за зголемената акциза врз себе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската безбедносна служба разбила шестчлена терористичка ќелија

Врвниот функционер на Крим тврди дека руската…

Фатен шверцер со 106 килограми хероин вреден…

Бугарската царина запленила 106 килограми хероин во…

88-годишната Даринка го преживеа нападот во Цетиње,…

Неверојатната 88-годишна Даринка Челебиќ (88) во петокот…

(Фото) Столе Димитриевски во тимот на колото…

Македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски доби место…

Рабио поради својата мајка останува во Јувентус

Фудбалерот на Јувентус и француски репрезентативец Адриен…