Објавено на:

Најмалку пет моќни руски бизнисмени си го одзедоа животот, некои се сомневаат во официјалната верзија

t

Најмалку пет влијателни руски бизнисмени извршиле самоубиство од крајот на јануари, од кои тројца наводно претходно сами ги убиле и членовите на нивните семејства.

Како што пишува Си-Ен-Ен, најмалку четворица од загинатите се поврзани со рускиот енергетски гигант Газпром, а компанијата одби да ги коментира наводите.

Еден од главните раководители бил пронајден мртов на 30 јануари во куќа во Ленинск. На местото на несреќата е пронајдено и проштално писмо. Тој бил идентификуван како рускиот државјанин Леониг Шулман, шеф на транспортот во Газпром.

Еден месец подоцна, на истото место е пронајдено и телото на уште еден лидер на компанијата. Телото е пронајдено, како што објави објави Новаја Газета, „со јасни знаци на самоубиство“.

Руските власти не објавија за ниту една смрт јавно.

На 28 февруари во Сари, телото на украинскиот милијардер со руска адреса, Михаил Волфорд, беше пронајдено во неговиот дом во Англија. Судското рочиште за неговата смрт е закажано за 29 јули.

Кон крајот на март, телото на друг руски бизнисмен беше пронајдено во Нижни Новгород. Според руското обвинителство, 43-годишниот Василиј Мелников, сопственик на фармацевтската компанија „Медстом“, бил пронајден мртов на 23 март заедно со сопругата и двете деца на возраст од четири и десет години кои биле избодени до смрт. Руските обвинители официјално не го потврдија нивниот идентитет. Само рекоа дека не нашле траги од насилен упад во станот и дека од станот извадиле неколку ножеви.

Инспекторите веруваат дека се работи за повеќекратно убиство и самоубиство.

Се верува дека на почетокот на овој месец се случиле уште најмалку два вакви случаи. Поранешниот потпретседател на Газпромбанк, Владислав Аваев, беше пронајден мртов на 18 април во неговиот стан во Москва со сопругата и ќерката. Ова се смета и за уште еден случај на убиства и самоубиство.

Јулија Иванова, која се појави пред медиумите пред руското обвинителство, откри дека телата се пронајдени откако дадилката не успеала да влезе во куќата, но ниту пријателите.

Поранешниот висок функционер на Газпромбанк, Игор Волобујев за Си-Ен-Ен изјави дека не верува дека Аваев се самоубил.

„Тој работеше со многу важни клиенти и беше задолжен за многу профитабилни бизниси. Зошто би се самоубил? Тоа не ми изгледа како можно, мислам дека знаел нешто друго што го натерало на таков чекор“, рече тој.

Само еден ден подоцна, на 19 април, телото на поранешниот директор на компанијата за гас „Новатек“ Сергеј Протосен беше пронајден мртов во Барселона. Телата на неговата сопруга Наталија и ќерката набрзо беа пронајдени во луксузен стан во Лорет де Мар, популарен туристички град во близина на каталонската престолнина.

Синот Федор, кој живее со своето семејство во Франција, не може да се помири со идејата дека неговиот татко би можел да изврши такво злосторство и верува дека е убиен.

„Многу ја сакаше мајка ми, а особено сестра ми Марија. Таа беше неговата принцеза. Никогаш не би направил ништо за да им наштети. Не знам што се случило таа вечер, но знам дека тој никогаш нема би ги повредил“, изјави тој.

Сепак, каталонската полиција инсистира дека се работи за семејно насилство и дека не е убиство или злосторство извршено од руската мафија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нели немаше да ги има: ДВОЈАЗИЧНИ УНИФОРМИ…

Од денеска, како што е објавено во…

Вечерва “Тешки муабети” со Мирка Велиновска!

Следете ја денешната епизода на "Тешки муабети"…

Џевдет Хајредини иронично за оптимизмот на „фронтот…

После вчерашниот извештај на американскиот Стејт департмент…

СТРАШНО: Малолетник возел автомобил, повредени три лица…

Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска…

Од Вардар се пофалија: Ги продадовме речиси…

Од шампионот на Македонија информираат дека за…