Објавено на:

Најмалку 1.348 цивили убиени во битката за Мариупол

t

Најмалку 1.348 цивили се убиени за време на битката за Мариупол, меѓу кои 70 деца, изјави денеска високиот комесар на ОН за човекови права Мишел Бачелет.

„Вистинскиот број на загинати во акциите против цивили е веројатно уште неколку илјади“, изјави Бачелет, а пренесува Танјуг.


Таа додаде дека цивили биле убиени во воздушни напади, тенкови и артилериско гранатирање и преносливо и лесно оружје за време на уличните борби и дека дури 90 отсто од станбените згради во Мариупол се уништени или оштетени, нарекувајќи го градот „веројатно најсмртоносното место во Украина“.

„Телата се пронајдени во импровизирани индивидуални или колективни гробници во дворови, улици и паркови, во куќи и напуштени станови.

„Многумина допрва треба да бидат погребани“, рече Бачелет.

Бачелет додаде дека во моментов е „невозможно да се знае“ точниот број на загинати.

Сè додека не бидат пронајдени и идентификувани сите мртви тела и нивниот статус, без разлика дали се воени или цивилни, и не се утврдат точните причини за смртта, ќе биде невозможно да се знае точниот број на цивилни смртни случаи директно предизвикани од непријателствата и оние предизвикани од недостаток на храна и вода, медицинска нега и други последици од преживувањето за време на непријателствата“, рече таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за…

Русите создадоа ново оклопно возило - „Ахмат“…

Украина воведе визен режим за руските државјани

Украина воведе визи за граѓаните на Русија…

Ќе почне ли Бугарија “војна” со Русија?…

Истекува рокот што Руската Федерација и го…

Зеленски лаже? Русите тврдат дека Змискиот Остров…

Змискиот остров во Црното Море останува под…

Зеленски: Протерувањето на Русите од Змискиот Остров…

Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува…