Објавено на:

Најмалку 43.844 луѓе загинаа во земјотресите во Турција и Сирија

t

Турските власти соопштија дека најмалку 38.044 луѓе загинаа во земјотресите што ја погодија земјата.

Сириската влада и Обединетите нации соопштија дека во Сирија загинале повеќе од 5.800 луѓе.

Два разорни земјотреси, првиот со интензитет од 7,7 степени по Рихтер, во понеделникот наутро во 4:17 часот по локално време, со епицентар во округот Пазарџик, и вториот во 13:24 часот, со интензитет од 7,6 степени по Рихтер, со епицентар во местото Елбистан, ги потресоа јужните делови на Турција и северот на Сирија. Епицентрите на земјотресите се регистрирани во турската област Кахраманмараш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…

Голема благодарност од Ердоган: Никогаш нема да…

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста…

Црвениот крст на РМ му додели признание…

Црвениот крст на Република Македонија денеска на…

БРАВО хумани луѓе! Црвен Крст собра еден…

Црвениот крст на РМ со свечен чин…