Објавено на:

Најмоќната руска ракета може да носи неколку хиперсонични боеви глави Авангард – ништо не може да ја запре

t

Најновата руска интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“ може да носи неколку хиперсонични воени глави „Авангард“, изјави командантот на Стратешките ракетни сили на Русија, Сергеј Каракаев.

„Што се однесува до Сармат, ова е различен ракетен систем. Тој се заснова на носач, кој е многу помоќен од носачот „Авангард“. телевизија.

„Според него, појавата на Авангардата претставува нова ера – ерата на хиперсоничното оружје. Во исто време, денес ниту една земја, освен Русија, нема таков систем, нагласи командантот на ракетните сили.

По завршувањето на тестирањето, ракетниот комплекс Сармат ќе биде предаден на Стратешките ракетни сили.

Подготовките за негова модернизација со нов ракетен комплекс се во тек во ракетната единица Ужура лоцирана во регионот Краснојарск. Перспективниот ракетен комплекс „Сармат“ ќе ги замени ракетите „Војвода“. Новата ракета ќе носи повеќе боеви глави.

„Сармат“, како што истакнаа во Министерството за одбрана, може да погоди цели на голема далечина, користејќи различни патеки за летање и гарантирано ги заобиколува сите перспективни системи за ракетна одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

БОЛНА РАБОТА: Мајка ја принудувала малолетната ќерка…

Мајката која ја принудувала малолетната 14-годишна ќерка…

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…