Објавено на:

Најнова вест: Бајден прогласи вонредна состојба поради недостиг од електрична енергија – се заканува крах на целиот систем

t

Претседателот Џо Бајден прогласи национална вонредна состојба поради опасност од недостиг на електрична енергија.

Прогласувањето на вонредна состојба уследи по одлуката на Бајден да ги користи законите на војната за да го поттикне домашното производство на соларни панели и други извори за производство на таканаречената зелена енергија.

Тој ја објасни употребата на овој закон со потребата да се намали употребата на нафта и гас и да се намали зависноста на САД од испораките од „непријателските“ земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно…

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси…