Објавено на:

НАЈНОВА ВЕСТ: Трилатералните преговори со Шведска и Финска за НАТО се прекинати на барање на Турција!

t

Трилатералните преговори за прием на Шведска и Финска во НАТО се прекинати на неодредено време на барање на Турција. Ова го објави турски Сабах, повикувајќи се на свои извори.

Претходно, финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто исто така предложи разговорите на Шведска и Финска со Турција за пристапување во Северноатлантската алијанса да бидат прекинати на неколку недели.

Се очекуваше трите земји да одржат разговори, кои беа започнати во август 2022 година, следниот месец.
Тензиите ескалираа во последниве недели откако Турција ја осуди Шведска дека дозволила екстремно десничарска личност да запали копија од Куранот пред турската амбасада во Стокхолм и дозволила приврзаниците на терористичката ПКК да одржуваат антитурски собири.

Откако официјално аплицираа за членство во мај 2022 година, поттикнати од руската инвазија на Украина, Шведска и Финска се обидоа и се бореа да добијат одобрение од Турција да се приклучи на блокот. Турската влада се противи на нивното пристапување од безбедносни причини, имено „засолниште и толерирање“ на терористички групи како што се ПКК и ФЕТО.

Меморандумот за разбирање, кој земјите го потпишаа за време на самитот на НАТО во Мадрид, предвидува двете земји да преземат конкретни чекори за решавање на наведените грижи, да ја засилат репресијата против терористичките организации и да ги депортираат лицата осомничени за злосторства поврзани со тероризам.

Меѓутоа, во изминатиот месец, јавната поддршка на Шведска за терористичките групи од страна на симпатизерите ги зголеми тензиите меѓу двете земји – акции за кои Анкара постојано предупредуваше дека ќе го загрозат процесот на членство на Стокхолм во НАТО.

Скандалозниот протест во средината на јануари во Стокхолм, во кој за нозе беше обесен ликот на претседателот Ердоган пред градското собрание, особено ги заостри разговорите.

Турските власти долго време ги критикуваа нивните западни колеги дека остануваат рамнодушни и ги поттикнуваат екстремно десничарските идеологии, особено во земји како Обединетото Кралство, Франција и Германија, кои имаат значително муслиманско население. Повеќето експерти го припишуваат опстојувањето на антимуслиманскиот расизам на „падот на либералната демократија“ и на владите што „помалку вложуваат во борбата против исламофобијата“, па дури и на „нормализацијата“ на реториката. Минатонеделните демонстрации во Шведска и Холандија, како и предизвикувањето протести со кои се осудува широко распространетата толеранција на таквите злосторства од омраза, исто така ги зголемија стравувањата дека исламофобичните инциденти во Европа може да се зголемат доколку не се решат на самиот почеток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) НАТО во кое Македонија членува ни…

НАТО во кое Македонија членува не го…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Србите џабе се бунат: Крајната цел на…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска разговараше…