Објавено на:

Најнови информации за состојбата во Украина: Речиси 43.000 цивили денес се евакуирани од Мариопол

t

Соопштение на Министерството за одбрана на Руската Федерација за 17 март 2022 година:

Речиси 43.000 луѓе беа евакуирани од Мариопол во текот на денот;

Во изминатите 24 часа во Русија со барања за евакуација се пријавиле уште 7.513 државјани на Украина и странци;

6.894 граѓани од 21 земја сè уште се заложници на терористичките баталјони на Украина;

Од почетокот на специјалната воена операција во Украина, веќе се евакуирани 283.461 лице, меѓу кои 60.684 деца;

Во текот на изминатиот ден, 12.230 луѓе, меѓу кои 2.262 деца, беа евакуирани од опасните региони на Украина;

Заклучно со 2 март, од Русија во Украина беа испорачани 3.175 тони хуманитарен товар, а беа спроведени 385 хуманитарни акции. – обвави руското Министерство за одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Нема индиции дека Русија ќе употреби нуклеарно…

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер денеска…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…