Објавено на:

Најнови информации од изборите во Франција: Помала излезеност споредено со 2017 година

t

Француски претседателски избори, прв круг:

Стапката на учество е 25,48% во 12:00 часот во метрополите Франција, покажуваат бројките објавени од Министерството за внатрешни работи. Ова е помалку отколку во 2017 година, кога учеството во истиот час беше 28,54%.


Француските гласачи денеска гласаат на едни од најнеизвесните претседателски избори што земјата ги видела во последните децении.

Дванаесет кандидати, вклучувајќи го и актуелниот претседател Емануел Макрон, се натпреваруваат за највисокото место. Ако ниту еден од нив не добие повеќе од 50 отсто од гласачките ливчиња, првите двајца кандидати ќе се соочат еден со друг во вториот круг на 24 април.
Макрон се обидува да стане првиот француски претседател кој победил на реизбор по Жак Ширак во 2002 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шамар од Франција: Процесот на пристапување на…

Процесот на пристапување на Украина во Европската…

Се урна авион во Франција, најмалку петмина…

Се урна авион во Франција, има жртви.…

Франција распореди противвоздушен ракетен систем “Мамба” во…

Франција распореди противвоздушни ракетни системи „Мамба“ во…

Русија протерува 34 француски дипломати

Руското Министерство за навдворешни работи денеска соопшти…

Села: Мислам дека ќе имаме избори во…

Вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на…