Објавено на:

Најнови резултати: Со преброени 81% од гласовите шест партии влегуваат во бугарското собрание, меѓу кои и еден “пријател” на Македонците

t

Со обработени 81% од гласачкиот материјал во бугарската републичка изборна комисија, во 49-от состав на Собранието влегуваат 6 партии.

За коалицијата ГЕРБ-СДС гласале 521.814 лица или 26,67 отсто, за коалицијата ПП-ДБ гласале 483.057 лица или 24,68 отсто, за Вазраждане гласале 285.407 лица или 14,58 отсто, за Движењето за права и слобода 248.359, за БСП  176 780 луѓе или 9,03%, а 83.086 луѓе или 4,25% гласале за Има таков народ на Слави Трифонов кој е познат по неговите антимакедонски изјави.

Медиумите пишуваат дека расте поддршката за проруските партии, иако изборите практично немаат победник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков се налути: Не може македонските служби…

Поранешниот бугарски премиер Кирил Петков се налути…

Најантимакедонската партија во Бугарија протестира против НАТО…

Бугарската полиција денеска се судри со приврзаниците…

Бугарија продолжува да се наоружува: Ќе купуваат…

Владата на соседна Бугарија ја одобри набавката…

По примерот на Македонија и Бугарија го…

По Македонија и Бугарија одлучи да го…

(Фото) Бугарскиот провокатор Виктор Стојанов им се…

Бугарскиот провокатор Виктор Стојанов им се заканува…