Објавено на:

Најтешки денови после студената војна? Во ЕУ се договорени санкции за Русија

t

Санкциите на ЕУ против Русија во случај на избувнување на војна во Украина, меѓу другото, ќе го опфатат и енергетскиот сектор, изјави шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на Минхенската безбедносна конференција.


„Веќе се договоривме за строги санкции против Русија, кои ќе вклучуваат ограничувања во енергетскиот сектор и високите технологии“, рече фон дер Лајен.Тој тврди дека конфликтот во Украина е „предизвикан од Русија“.


„ЕУ и НАТО остануваат целосно обединети (во ситуацијата околу Украина) како одговор на руските закани“, рече таа. Таа ја опиша актуелната ситуација како „најтемните денови во Европа по Студената војна“.


Според неа, светот деновиве ја следи најголемата акумулација на војници во Европа по Студената војна, што може целосно да го промени сегашниот светски поредок.
Таа подоцна истакна дека начинот на размислување заснован на „мрачното минато“ може да доведе Русија да остане без среќна иднина.


„Се соочуваме со најгрубите обиди на Русија да ги промени правилата на меѓународниот систем, но сепак се надеваме дека ќе успееме да постигнеме мир преку дипломатски методи“, напиша шефот на ЕК на Твитер.

Фон дер Лајен изјави дека однесувањето на рускиот гасен гигант „Гаспром“ во однос на испораката на гас во ЕУ во светло на високите цени е „многу чудно“.
„Гаспром свесно се обидува да испорача што е можно помалку кога цените скокаат. Тоа е многу чудно однесување за компанијата“, истакна шефот на ЕК на Минхенската безбедносна конференција.

Да потсетиме, Западот со месеци ја обвинува Русија дека има намера да ја нападне Украина, поради што, како што велат, распоредила голем воен контингент долж границата со таа земја. Во Москва посочуваат дека ја распоредуваат војската на нивна територија, дека тоа е нејзино суверено право и дека никогаш не треба да ги плаши бидејќи Русија не планира да ја нападне Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…