Објавено на:

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги искористи мајмунските сипаници како биолошко оружје

t

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски сипаници како био-оружје барем до раните 1990-ти, според новообновените интервјуа со поранешен полковник на руската армија.

Кен Алибек, кој беше заменик-шеф на програмата за биолошко оружје на СССР до нејзиниот распад во 1991 година и остана на нејзиниот наследник во Руската Федерација до една година подоцна, тврдеше дека надгледувал 32.000 вработени над 40 објекти.


Откако се преселил во САД, тој открил како Советите истражувале различни заразни болести за употреба во војување, фокусирајќи се на мали сипаници се додека неговото искоренување преку глобалните програми за вакцини не ги принудило да се откажат од идејата.

Во интервју од 1998 година со персоналот на Американскиот проект за неширење на хемиско и биолошко оружје (CBWNP), тој објасни дека е исклучено бидејќи залутаните случаи предизвикани од случајно истекување во Русија сега ќе бидат „тешко да се објаснат на меѓународната заедница“.

Тој рече: „Значи, развивме специјална програма за да одредиме каков „модел“ вируси би можеле да се користат наместо човечка сипаница.

„Ги тестиравме вирусот на вакцинија, вирусот на глувчешка сипаница, вирусот на зајачки сипаници и вирусот на мајмунски сипаници како модели за мали сипаници.

„Идејата беше целата работа за истражување и развој да биде спроведена со користење на овие моделски вируси. Штом ќе добиеме збир на позитивни резултати, ќе бидат потребни само две недели да се спроведат истите манипулации со вирусот на сипаници и да се складира воен агент.

„Во нашиот арсенал би имале генетски изменет вирус на сипаници што би можел да го замени претходниот.
Руското Министерство за одбрана одлучи да продолжи да работи со мајмунските сипаници за да „создаде идно биолошко оружје“ по крајот на СССР, додаде д-р Алибек.

Истата година, тој беше изведен пред сослушување во Конгресот на Соединетите Американски Држави, каде што рече дека е „убеден дека руската програма за биолошко оружје не е целосно уништена“.

Неговите тврдења беа поддржани од поранешен инспектор за оружје на Обединетите нации неколку години подоцна.

Џонатан Такер, кој ја напушти Специјалната комисија на ОН за да работи во тинк-тенкот на Институтот Монтереј во Вашингтон, изјави за United Press International дека сè уште е „реално“ дека мајмуните сипаници може да се конструираат како биооружје.

Тој рече дека заштитата од вакцината против сипаници би била доволна за да се отфрлат инфекциите, но многу земји се чуваат само на умерени залихи на влакно откако болеста е искоренета.

Друг поранешен инспектор за оружје на ОН, кој не сакаше да биде именуван, беше цитиран во извештајот како вели: „Нема потврда дека (мајмунските сипаници) протече, но потенцијалот постои“.

Повторно интервјуиран за истиот извештај, рече дека иако не бил свесен за протекување, „не било проблем да се добие некој од вирусите на ортопокс (сипаници, сипаници и мајмуни сипаници)“.

Во моментот на извештајот, се сметаше дека мајмуните не се пренесуваат меѓу луѓето.

Меѓутоа, сега е познато дека вирусот може да се шири преку продолжен контакт лице в лице.

Сега има 20 случаи во ОК, откри во петокот секретарот за здравство Саџид Џавид, иако „повеќето случаи“ се благи.

Вирусот е откриен и во девет други земји надвор од Централна и Западна Африка, каде што се концентрирани поголемиот дел од историските случаи.

Африканските научници рекоа дека се збунети од неговото глобално ширење.

Обединетото Кралство сега собира вакцини против сипаници како мерка на претпазливост, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…