Објавено на:

На Велика Сабота Русите убија повеќе од 200 украински војници – Големиот христијански празник не ја запира воената операција

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана (23.04.2022)

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.

Попладнево, високопрецизни ракети од воздух со долг дострел на руските воздушни сили го оневозможија логистичкиот терминал на воениот аеродром во близина на Одеса, каде што беше складирана голема серија странско оружје добиено од САД и европските земји.

Во текот на денот, високопрецизни воздушни ракети на руските воздушни сили погодија 22 воени објекти во Украина. Вклучувајќи: две командни и набљудувачки пунктови на баталјонот и еден команден пункт на бригадата, 11 силни точки, како и места на концентрација на жива сила и воена опрема на вооружените сили на Украина. Загубите на националистите изнесуваа до 200 лица и повеќе од 30 оклопни возила и возила. Во окрузите Идичевка и Краматорск се уништени три магацини со оружје, воена опрема и муниција. Во близина на населбата Новаја Дмитровка, како резултат на ударот се уништени противвоздушен ракетен систем Бук М1 и три радарски станици.

Во текот на денот оперативно-тактичка и армиска авијација на руските воздушни сили погодиле 79 воени објекти на Украина. Меѓу нив: шест командни пунктови, 52 области на концентрација на жива сила и украинска воена опрема, како и 16 магацини со ракетно и артилериско оружје, муниција и гориво. Уништени се четири противвоздушни ракетни системи: три Бук-М1 во близина на населбите Кураховка и Романовка, како и еден противвоздушен ракетен систем Тор кај Сергеевка.

Руските системи за противвоздушна одбрана во областите на населбите Изум и Керсон уништија три украински беспилотни летала, меѓу кои и едно „Бајрактар ​​ТБ-2“ над населбата Лозоваја, регионот Харков.

Ракетните трупи и артилеријата извршија 102 огнени мисии во текот на денот. Уништени: 6 командни пунктови, 84 упоришта и области на акумулација на жива сила и воена опрема, како и 10 артилериски батерии.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, уништени се: 141 авион, 110 хеликоптери, 541 беспилотни летала, 264 противвоздушни ракетни системи, 2479 тенкови и други оклопни борбени возила, 278 инсталации на повеќекратно лансирање ракети. системи, 1081 теренски артилериски пушки и минофрлачи, како и 2321 единица специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…

(Фото) Ова се двете жени кои соборија…

Жените војници на Црноморската флота Марина Фалеева…

Русите горди: Украинските дронови над Крим биле…

Два од трите украински беспилотни летала кои…