На денешен ден во 1994 година Македонија и Русија воспоставија дипломатски односи: Руската страна високо ги цени вековите односи меѓу народите на нашите земји

t

На денешен ден во 1994 година Македонија и Руската Федерација воспоставија дипломатски односи. Македонското МНР не го одбележа овој настан, но Амбасадата на Руската Федерација на Фејсбук, на руски и македонски јазик напиша дека високо ги цени традиционално пријателските односи вкоренети во вековните односи на двата народи, македонскиот и рускиот.

– На 31 јануари 1994 година, се воспоставени дипломатските односи меѓу Руската Федерација и Република Македонија на ниво на амбасади.

Руската страна високо ги цени традиционално пријателските, вкоренети во длабочините на вековите односи меѓу народите на нашите земји, е отворена за интеракција на апсолутно јасна и транспарентна основа – взаемно почитување и земање во предвид меѓусебните интереси, вклучително и во областа на обезбедување на безбедност. – напишаа од амбасадата.

ЛИНК од објавата

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…