Објавено на:

На Кадиров му се смачи: “Да влеземе во Киев и да го освоиме тој град”!

t

Кадиров повика да се „влезе во Киев и да се освои тој град“.

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека руската специјална операција во Украина не може да се запре, дека е потребно да се заврши започнатото и да се заземе Киев.

„Изјавувам дека е потребно да се заврши започнатото, не треба да застанеме. Неопходно е да се влезе во Киев и да се земе. Да не оставија во близина на Киев, тогаш убеден сум дека ќе влеземе во Киев и ќе воспоставевме ред. „Уште еднаш потврдуваме дека сме подготвени да одиме каде било за да извршиме каква било наредба од секаква сериозност“, рече Кадиров, обраќајќи се на големиот собир на воени сили во Грозни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

Песков: Москва е подготвена за разговори со…

Тема на разговорите меѓу Москва и Киев…

Киев побарал од производителот на “Бајрактар” да…

Киев побара од турскиот производител на беспилотни…

Бомба од Киев: Од 2019 се подготвуваме…

Владата на Украина почна да се подготвува…

Москва предупредува за можни провокации од Киев…

Москва го предупредува Киев за провокации насочени…