На Лукашенко му пукна филмот: Европските лидери се лудаци, Европа ќе биде запалена ако…

t

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изрази уверување дека граѓаните на европските земји сакаат да живеат во мир, но властите во тие земји не може „да го изгаснат пожарот во сопствениот дом“.

Германија, (но и цела Европа) сега нема лидер, а и да има, не може да го изгаси пожарот ниту во својата куќа, рече Лукашенко, пренесува „Танјуг“.

Лукашенко оцени дека Европејците не сакаат војна бидејќи доволно добро разбираат што се случува денес во Украина.

Овде во Белорусија исто така се обидуваат да подметнат пожар. Утре цела Европа ќе биде запалена, рече Лукашенко и порача дека Европејците треба да престанат со конфронтацијата што веќе резултира со конфликт на територијата на Украина.

Лукашенко ги опиша европските лидери како лудаци што го разгореа пламенот во регионот и не може „да му кажат ‘не’ на Вашингтон“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукашенко: Настаните во Украина се само почеток

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјавил дека…

Лукашенко: Не се сомневам дека Русите, како…

Честитки до рускиот лидер Владимир Путин за…

Лукашенко испрати порака до генералниот секретар на…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко испрати порака до…

Лукашенко: Веќе се формирани единици од илјадници…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека…