Објавено на:

На оваа плажа ќе се наплаќа 12 денари за туширање од пола минута

t

На комуналното претпријатие на хрватскиот остров Крк „Вецла“ му е овозможено да воведе систем за наплата на тушевите на јавните плажи, пренесува „Нови лист“. На овонеделната седница членовите на Градскиот совет на градот Крк расправале за предлогот на Одлуката за давање согласност на Општите услови за давање на услугата користење на јавни туш кабини на градските плажи.

Таа одлука и овозможи на компанијата „Вецла“ да воведе систем за наплата на тушеви на јавните плажи, по цена од 20 центи за половина минута туширање, пренесува хрватски „Индекс“.

Како што изјави пред советниците директорот на „Вецла“ Данко Милониќ, летово во колекторските системи ќе бидат вклучени шест тушеви на градските базени. Како единствена и ексклузивна причина за враќање на наплатата, тој го наведе големиот скок на потрошувачката на вода.

Туш кабините сега ќе бидат опремени со уреди кои секоја нивна употреба ја регистрираат кај надлежните институции, а наплатата нема финансиски или профитабилен мотив, туку само желба да се намали непотребната и неконтролирана потрошувачка на вода, а со тоа и да се загрози животната средина, рече Милониќ.

(фото: Нови лист)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вечерва “ТЕШКИ МУАБЕТИ” со Борислав Крмов!

Не пропуштајте ја денешната епизода на Тешки…

(Видео) Лавче пронајдено на пат кон Суботица

Мало лавче било пронајден во околината на…

(Фото) Бугарскиот провокатор Виктор Стојанов им се…

Бугарскиот провокатор Виктор Стојанов им се заканува…

Хил за апсењето на Србите во Косово:…

Американскиот амбасадор во Белград Кристофер Хил изјави…

Хил за апсењето на Србите во Косово:…

- За нив е кажано дека се…