(Видео) Македонија ќе воведе санкции за Руската федерација – ова е одговорот на прашање на Инфомакс

t

На прашање од Инфомакс до владата за тоа дали Македонија ќе воведе санкции кон Руската федерација, од таму на прес-конференција одговорија дека Македонија била на пат до 100% усогласеност со надворешната политика на Европската унија, а имајќи предвид дека САД и ЕУ веќе имаат подготвено пакет на санкции, Македонија ќе се приклучи.

Без разлика дали санкциите се правилна или соодветна реакција, ваквото постапување на владата само докажува дека Македонија нема независна надворешна политика и постапуваме онака како што диригира Европската унија иако скоро две децении не овозможува почеток на пристапните преговори со нашата држава.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

Претседателот на кримскиот парламент: Ослободените украински територии…

Претседателот на кримскиот парламент Владимир Константинов ги…

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си…

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да…

Официјално: Русија денеска го прекина снабдувањето со…

Рускиот извоз на електрична енергија во Финска…

Русија дозволи евакуација на ранети од Азовстал:…

Руската армија воведе прекин на огнот во…