(Видео) Македонија ќе воведе санкции за Руската федерација – ова е одговорот на прашање на Инфомакс

t

На прашање од Инфомакс до владата за тоа дали Македонија ќе воведе санкции кон Руската федерација, од таму на прес-конференција одговорија дека Македонија била на пат до 100% усогласеност со надворешната политика на Европската унија, а имајќи предвид дека САД и ЕУ веќе имаат подготвено пакет на санкции, Македонија ќе се приклучи.

Без разлика дали санкциите се правилна или соодветна реакција, ваквото постапување на владата само докажува дека Македонија нема независна надворешна политика и постапуваме онака како што диригира Европската унија иако скоро две децении не овозможува почеток на пристапните преговори со нашата држава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Жртви би биле 5 милијарди луѓе: Кој…

Кои земји би можеле да ја преживеат…

Русите масовно купуваат имоти во Турција

Двојно е зголемен бројот на имоти во…

Финска драстично го намалува бројот на издадени…

Финска, од 1 септември, ќе го ограничи…

Латвија “си игра со оган”: Нема продолжување…

Летонските власти нема да ги продолжат дозволите…

Макрон повика Русите да ја напуштат нуклеарната…

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски…