Објавено на:

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во близина нуклеарната централа Запорожје!

t

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната централа Запорожје по масовното гранатирање на Енергодар од страна на Вооружените сили на Украина, соопшти градската управа, а пренесе РИА Новости.


„Денеска, 15 август, повторно беше отворен оган врз цивилите и цивилната инфраструктура на градот Енергодар од спротивната страна на Днепар. Повеќе од еден час терористите на вооружените сили на Украина спроведуваат масовен оган од артилерија. се монтира“, се вели на Телеграм каналот на одделот.


Локалните власти соопштија дека во текот на изминатите два часа, околу 25 удари од тешки оружја испорачани од САД биле извршени врз градот и нуклеарната централа.

Под оган беа и местата за спиење во градот, индустриската зона и селото Ивановка.
Службите за итни случаи собираат информации за жртви и штети на цивилната инфраструктура.

АЕЦ Запорожје се наоѓа на левиот брег на реките Днепар, во близина на градот Енергодар. Ова е најголема по бројот на енергетски единици (шест) и најмоќна нуклеарна централа во Европа. Од март е под контрола на руската војска. Како што е нагласено во руското МНР, тоа е оправдано од гледна точка на спречување на истекување на радиоактивни материјали.


Од почетокот на август, украинските војници го засилија гранатирањето на нуклеарните централи. Според Рогов, војниците на 44-та артилериска бригада на вооружените сили на Украина користат наведувани ракети и гранати од западно производство. Гранатирањето веќе ја оштети високонапонската линија на трафостаницата Каховскаја, персоналот мораше да го намали капацитетот на два енергетски единици.


Шефот на МААЕ, Рафаел Гроси, изрази загриженост за гранатирањето на станицата. Тој планира лично да ја води мисијата што треба да ја посети нуклеарната централа. Покрај тоа, минатата недела за ситуацијата се разговараше и на состанокот на Советот за безбедност на ОН. Како што истакна заменик-постојаниот претставник на Русија Дмитриј Полјански, ниту еден од учесниците не ја поддржа киевската верзија на настаните.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…