Објавено на:

На Русија ќе ѝ требаат 10 години да се опорави од западните санкции, вели шефот на најголемата руска банка

t

Претседателот на Сбербанк, најголемата руска банка, оцени дека на Русија може да и бидат потребни 10 години за да се опорави од западните санкции.

– Враќањето во економијата пред санкциите може да потрае 10 години бидејќи нивото на трговија е преполовено, рече Герман Греф.


Греф посочи дека рускиот увоз, како и извозот, е преполовен бидејќи голем дел важни земји ги прекинаа економските врски со Русија.

– Зборуваме за закана од околу 15 отсто од БДП. Поголемиот дел од нашата економија е нападнат, рече челникот на Сбербанк на годишниот меѓународен економски форум во Санкт Петербург.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

(Видео) Не е ова Македонија: Специјалци од…

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација…

Путин: Сите заслужни во операциите во Украина…

Рускиот претседател Владимир Путин, на средба со…

Русија се залага за проширување на Советот…

Рускиот амбасадор во Кина, Андреј Денисов, смета…