Објавено на:

На светот му стана јасно дека што и да прават Русија ќе ја заврши воената операција успешно, вели Кадиров

t

Многу земји почнуваат да разбираат дека никакво снабдување со оружје нема да и помогне на Украина и Русија успешно ќе ја заврши специјалната воена операција (СВО), смета шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров.


„Многу земји сфаќаат дека руската специјална воена операција во Украина ќе биде успешно завршена и никакво оружје доставено до националистичките групи на Плоштадот нема да помогне да се промени плимата“, напиша Кадиров на својот канал Телеграм.

Тој истакна дека „од почетокот на NWO, раководството на Унгарија се обидува да ја пренесе оваа порака до Европа“ и ја придружува својата објава со видео порака од премиерот на оваа земја, Виктор Орбан, во која тој поставува го даде својот став за настаните во Украина.

Кадиров додаде дека целосно се согласува со ставот на унгарскиот премиер, нарекувајќи го неговиот говор „многу информативен“ и „одразува трезвена анализа“.


„Но, веројатно нема да се слушне во европските престолнини. Русија постојано предупредуваше за потребата од почитување на договорите од Минск, се спротивстави на влезот на Украина во НАТО, објаснувајќи го тоа како директна закана за безбедноста на земјата, но не беше слушната. Или подобро кажано , планот не беше да се слушне и да се принуди Русија на акција, а потоа да се задави економијата на нашата земја со разни санкции“, напиша Кадиров.


„Ова беше првото сопствено гребло на кое стапнаа земјите од Алијансата. Денес Западот и Европа се во поголема криза – и економска и политичка, отколку што можеа да замислат“, рече шефот на Чеченија.


Тој потсети дека „од самиот почеток на специјалната операција, земјите од Алијансата почнаа да снабдуваат оружје за долготрајна конфронтација меѓу Русија и нацистичките групи негувани од нив на украинска територија, искрено верувајќи во слабата воена компонента на нашата земја“. Кадиров таквите акции ги нарече „уште едно гребло на кое НАТО сопнува со завидна фреквенција“.


„И колку обиди се направени да се поттикнат спорови за граѓанска војна во Русија. Сите не успеаја, бидејќи никој сè уште не успеал да го пороби или скрши народот на Русија. Време е, господа, да признаете дека ја потценивте војската и човечкиот потенцијал на нашата држава и размислете пред да ја принудите Русија на воена акција. Подобро да не ја преминете оваа линија!“ – сумираше шефот на Чеченија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО ХЕРСОНСКИОТ РЕГИОН: Русија…

Руската армија продолжува да и испорачува на…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…

Путин: Наместо мајка и татко, родител 1…

Западот сака и кај нас како кај…

(Во живо) Путин: Жителите на четирите региони…

Во тек е церемонијата за припојување на…