Објавено на:

На Северна Кореја и се погоди: Пак истрела повеќе ракетни фрлачи во Жолтото Море

t

Се чини дека Северна Кореја испукала четири истрели од нејзините повеќекратни ракетни фрлачи во Жолтото Море рано во неделата, соопштија воени претставници во Сеул.

„Имаше истрели за кои се верува дека се истрели од повеќекратни ракетни фрлачи на Северна Кореја утрово“, изјави јужнокорејски воен претставник за новинската агенција Јонхап.

„Ние ја одржуваме нашата одбранбена готовност, додека внимателно ги следиме поврзаните случувања“, додаде тој.

(ВО ЖИВО): Мицкоски со изјава пред семинарот „Целите на…

Бугарија нема да го продолжи договорот со руски Газпром…

Според извештаите, во рок од еден час биле испукани четири истрели од неодредена локација во севернокорејската провинција Пјонган, при што проектилите паднале во Жолтото Море.

Советот за национална безбедност на Јужна Кореја одржа итен состанок на заменик-министерството по инцидентот.

Точното оружје што го користел Северот не е споменато, но тој претходно тестирал, како што ги нарекува, „супер-големи повеќекратни ракетни фрлачи“, способни да истрелуваат балистички ракети со краток дострел, во повеќе наврати во последниве години.

Се верува дека Пјонгјанг извршил рекордни девет големи тестови на оружје оваа година.

Северна Кореја рече дека некои од нив биле „разузнавачки сателити“, но аналитичарите во Сеул и Вашингтон го обвинија Пјонгјанг дека работи на создавање на нов систем за интерконтинентална балистичка ракета (ICBM) со нуклеарен капацитет, наречен „ракета чудовиште“.

На земјата и е забрането да врши балистички ракети и нуклеарни тестови од ОН, кои воведоа остри санкции кон Пјонгјанг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Барди: Сметам дека сме добра генерација и…

Македонскиот фудбалски репрезентативец Енис Барди се надева…

Тадиќ одби да ја носи капитенската лента…

Генералниот секретар на Српската фудбалска асоцијација Јован…

Бела куќа: Русија знае што ќе се…

Високи функционери на американската администрација и порачаа…

Ѓукановиќ: Време е за нови избори, за…

Претседателот на Црна Гора и лидер на…

Ковачевски вели: Борбата со корупцијата мора да…

Претседателот на Владата на Македонија Димитар Ковачевски…