Објавено на:

На украинското боиште еден хрватски државјанин е ранет, а друг заробен

t

На украинското боиште еден хрватски државјанин е ранет, а еден заробен, соопшти хрватската амбасадорка во Киев Аница Ѓамиќ која вели дека МНР и амбасадата прават се двајцата да се вратат во Хрватска.

Дамиќ за хрватските медиуми рече дека амбасадата била во постојан контакт со ранетиот хрватски државјанин.

-Министерството за надворешни и европски работи и Министерството за здравство работат заедно со нас на неговото враќање во татковината и наскоро ќе пристигне во Хрватска – убедена е Дамиќ.

Што се однесува до заробениот Хрват, Дамиќ вели дека бил заробен од непријателската војска.

– Но, овде во Украина, заедно со Министерството за надворешни и европски работи, вложуваме големи напори за што поскоро и успешно решавање на оваа ситуација – рече таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

,,Комити”: На најподол начин испраќаа лажни информации…

,,Во текот на вчерашниот ден одредени припадници…

Во бомбашки напад во Кабул е убиен…

Тој загинал во својот верски центар во…

Скопјанка претепана од сопругот

На 10.08.2022 во 01.50 часот 42-годишна жена…

Трамп повеќе од 440 пати се повикал…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе од…

Србија ја укина забраната за извоз на…

Владата на Република Србија на денешната седница…