Објавено на:

На Франција ѝ се случува Македонија: 77% од граѓаните не се сигурни за иднината, песимизмот се зголемил речиси двојно

t

Невиден колапс на францускиот морал една недела пред претседателските избори, пишуваат француските медиуми.

Францускиот економски морал колабира како никогаш досега за време на претседателските избори: 77% од луѓето не се сигурни во иднината, што е рекорд во 16-те години од постоењето на барометарот, додека досега, на секои претседателски избори индексот на моралот расте.


Надвор од овој месец април, три четвртини од Французите (73%) предвидуваат дека 2022 година ќе биде година на големи економски тешкотии. Песимизмот за оваа година е речиси двојно зголемен од минатиот јануари (73% наспроти 42%, или +31 поен).

За што се толку загрижени Французите за иднината на својата земја? Економските и социјалните последици во Франција од војната во Украина, а особено растот на цените на енергијата, кои се вознемирувачки за Французите (53%).

Резултатите на Емануел Макрон по 5 години во Елисејската палата нема да го подигнат моралот на неговите сограѓани: две третини од Французите (66%) ги оценуваат неговите вкупни економски резултати негативно, а 8 од 10 (78%) ги оценуваат неговите резултати негативно во условите на нивниот врвен приоритет: куповната моќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција распореди противвоздушен ракетен систем “Мамба” во…

Франција распореди противвоздушни ракетни системи „Мамба“ во…

Русија протерува 34 француски дипломати

Руското Министерство за навдворешни работи денеска соопшти…

Макрон ја избра Елизабет Борн за нов…

Макрон ја избра министерката за труд Елизабет…

Францускиот премиер поднесе оставка

Францускиот премиер Жан Катекс денеска поднесе оставка, соопштија од…

Макрон ја поддржува Финска во намерата да…

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува желбата…