Објавено на:

НБА: Голден Стејт прв финалист

t

Кошаркарите на Голден Стејт изборија пласман во финалето на разигрувањето за титулата во НБА лигата, откако во петтиот натпревар во завршницата на Истокот го совлада Далас со 120-110 и триумфираа во серијата до четири победи со 4-1.

Своето шесто финале во последните осум години Голден Стејт го избори пред 18.064 домашни гледачи во „Чејс центар“ во Сан Франциско.

Во големото финале Голден Стејт ќе игра против победникот од серијата меѓу Бостон и Мајами.

Пред шестиот натпревар Бостон води со 3-2.

Во своите пет последни финалиња Голден Стејт три пати славеа, освојувајќи ја титулата во 2015, 2017 и 2018.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голден Стејт се врати на НБА тронот

Голден Стејт продолжува да пишува историја и…

НБА ѕвездата не го заборави родниот град:…

Кошаркарот на Кливленд кавалирс, Џеди Осман, во…

Великани на спортот: НБА кошарка и Формула…

Великани на спортот(3.) НБА кошарка Денес нешто…

Бостон со водство во серијалот со Голден…

Бостон славеше во третиот натпревар во финалето…

Голден Стејт го победи Бостон и израмни…

Голден Стејт ноќеска на домашен терен го…