Објавено на:

Небензја: Русија може да извезе 25 милиони тони жито!

t

Русија може да понуди 25 милиони тони жито за извоз преку пристаништето Новоросијск од 1 август до крајот на оваа година, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја на состанокот на Советот за безбедност на ОН за конфликти и безбедност на храната.

Според него, Русија останува одговорен снабдувач со храна и енергија.

„Оваа година очекуваме рекордно висок принос на пченица. Во таа смисла, можеме да понудиме 25 милиони тони жито за извоз од пристаништето Новоросијск од 1 август до крајот на оваа година“, рече Небензја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Вучиќ ќе легне на брашното: Можеби…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во…

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…