Објавено на:

Небензја: Русија може да извезе 25 милиони тони жито!

t

Русија може да понуди 25 милиони тони жито за извоз преку пристаништето Новоросијск од 1 август до крајот на оваа година, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја на состанокот на Советот за безбедност на ОН за конфликти и безбедност на храната.

Според него, Русија останува одговорен снабдувач со храна и енергија.

„Оваа година очекуваме рекордно висок принос на пченица. Во таа смисла, можеме да понудиме 25 милиони тони жито за извоз од пристаништето Новоросијск од 1 август до крајот на оваа година“, рече Небензја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…