Објавено на:

Неверојатна количина ама не се плашат: Колку злато ѝ замрзнаа санкциите на Русија?

t

Министерот за финансии на Руската Федерација, Антон Силуанов, соопшти дека во рамки на санкциите против Русија, западните земји замрзнале околу половина од руските златни и девизни резерви, односно околу 300 милијарди долари.

Имаме вкупен износ на резерви од околу 640 милијарди долари, а околу 300 милијарди од резервите во моментов не можеме да ги користиме – изјави Силуанов за телевизијата „Русија 1“.

Министерот претходно изјави дека сите буџетски обврски, пред се социјалните, ќе бидат приоритетно ќе бидат исполнети и дека Русија има ресурси за тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Српски аналитичар: Русија никогаш не го бранела…

Српскиот аналитичар Горчин Стојановиќ изјави дека Русија…

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…

Нож во грб за Србија: Москва се…

Србија очекува Русија да ги заштити српските…